top of page

Darbuotojų atstovavimas – itin svarbus darbo santykiuose tarp šalių


Darbuotojų atstovavimas apima darbuotojų teisių ir interesų gynimą bei atstovavimą jiems santykiuose su kitomis socialinės partnerystės šalimis, darbo ginčus nagrinėjančiose ir socialinės partnerystės institucijose; teisių ir pareigų darbuotojams nustatymą bei keitimą; kitokį dalyvavimą, nustatant darbuotojų darbo, socialines ir ekonomines teises bei pareigas, laikantis darbo teisės normų.

 

Svarbu paminėti, kad Darbo kodeksas suteikia darbuotojų atstovavimą darbdavio lygmeniu įgyvendinantiems asmenims (t. y. darbdavio lygmeniu veikiančių profesinių sąjungų valdymo organų ir darbo tarybų nariams, taip pat darbuotojų patikėtiniams) įvairias garantijas ir apsaugą nuo diskriminacijos.

 

Pavyzdžiui, norėdami nutraukti darbo sutartį su darbuotojų atstovu arba pabloginti jo darbo sutarties sąlygas, darbdaviai privalo gauti VDI teritorinio skyriaus vadovo sutikimą. Darbo kodeksas taip pat numato draudimą darbdavio iniciatyva ar jo valia atleisti iš darbo darbuotojų atstovavimą vykdančius asmenis jų kadencijos metu ir dar šešis mėnesius po jos pabaigos be Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įgalioto VDI teritorinio skyriaus vadovo sutikimo. Be sutikimo negalima pabloginti ir jų būtinosios darbo sutarties sąlygų, palyginti su ankstesnėmis jų sąlygomis arba kitų tos pačios kategorijos darbuotojų būtinosiomis darbo sutarties sąlygomis.

 

Darbdavys, pateikdamas motyvuotą prašymą suteikti sutikimą nutraukti darbo sutartį ar pakeisti būtinąsias darbo sutarties sąlygas, turi gauti atsakymą per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Darbuotojai ar jų atstovai dėl šio prašymo turi teisę išreikšti savo nuomonę savo iniciatyva arba VDI teritorinio skyriaus vadovo prašymu. VDI teritorinio skyriaus vadovas, gavęs darbdavio motyvuotą prašymą, visada informuoja apie tai darbuotojų atstovaujamąjį organą ir patį darbuotoją, dėl kurio pateiktas prašymas, ir suteikia ne trumpesnį nei 5 darbo dienų terminą nuomonei pateikti.

 

VDI teritorinio skyriaus vadovas suteikia sutikimą nutraukti darbo sutartį ar pakeisti būtinąsias darbo sutarties sąlygas tik tada, kai darbdavys pateikia įrodymus, kad darbo sutarties nutraukimas ar sąlygų pakeitimas nėra susijęs su darbuotojo atstovavimo veikla bei nediskriminuoja darbuotojo dėl jo atstovavimo ar narystės profesinėje sąjungoje. VDI teritorinio skyriaus vadovo sprendimas gali būti skundžiamas pagal Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymą. Kol vyksta darbo ginčas, darbo sutartis su darbuotojų atstovavimą įgyvendinančiais asmenimis negali būti nutraukta.

 

Primename, kad naujai įsteigtos darbdavio lygmeniu veikiančios profesinės sąjungos privalo ne vėliau kaip per 10 dienų nuo įsteigimo informuoti darbdavį raštu apie valdymo organų narius, kuriems taikoma ši garantija. Svarbu pažymėti, kad DK nustatytos garantijos taikomos tiek kiekvienos profesinės sąjungos valdymo organų nariams, kiek būtų darbo tarybos narių pagal darbdavio darbuotojų skaičių (pagal DK 170 str. 1 d.).

 

Informuojame, kad VDI interneto svetainėje skelbiama aktuali su socialine partneryste bei jos įgyvendinimu susijusi informacija, kurią galite rasti skilties „Darbo teisė“ rubrikoje „Socialinė partnerystė“.


8 views

Comments


bottom of page