top of page

ICN atstovauja slaugai pasaulinėje arenoje JT Generalinėje Asamblėjoje ir Ateities viršūnių susitikime


Ženeva, Šveicarija; 2024 m. spalio 4 d. - Tarptautinė slaugytojų taryba (ICN) į 79-ąją JT Generalinės Asamblėjos (JTGA) sesiją Niujorke, vykusią 2024 m. rugsėjo 21-27 d., atvežė daug slaugytojų.


ICN prezidentė Dr. Pamela Cipriano vadovavo ICN delegacijai, kurią sudarė ICN slaugos ir sveikatos politikos analitikė Dr. Gill Adynski ir ICN atstovė JT Ekonomikos ir socialinių reikalų taryboje Dr. Holly Shaw.


Kartą kartų rengiamas Ateities aukščiausiojo lygio susitikimas ir Ateities paktas


Rugsėjo 22-23 d. Dr. Cipriano atstovavo ICN Ateities aukščiausiojo lygio susitikime. JT Generalinis Sekretorius António Guterresas, pripažindamas, kad reikia skubiai atgaivinti daugiašalį bendradarbiavimą ir priemones, kad būtų galima spręsti didžiulius iššūkius, su kuriais šiuo metu susiduria pasaulis, ir paminėdamas geopolitinius konfliktus, visuotinę nelygybę ir skolų naštą, klimato kaitą ir skaitmeninę atskirtį, nustatė šio „kartą per kartų“ vykstančio renginio kontekstą.


ICN prezidentė dalyvavo aukšto lygio aukščiausiojo lygio susitikimo posėdžiuose, kuriuose buvo aptariamos tokios temos kaip pasaulinio valdymo pertvarka, skaitmeninė įtrauktis ir darnaus vystymosi tikslų (DVT) įgyvendinimo spartinimas. Keletas kalbėtojų griežtai ragino užtikrinti tvarų finansavimą ir skolų mažinimą, taip pat įtraukesnį daugiašalių sprendimų priėmimą, kad būtų formuojama teisingesnė ir atsparesnė ateitis visiems.


Rugsėjo 22 d. JT Generalinė Asamblėja priėmė pagrindinį aukščiausiojo lygio susitikimo baigiamąjį dokumentą - Ateities paktą - kartu su Pasauliniu skaitmeniniu susitarimu ir Deklaracija dėl ateities kartų.


Tą pačią dieną Pasaulio sveikatos specialistų aljansas (WHPA) paragino pasaulio lyderius skubiai didinti investicijas į sveikatos priežiūros darbuotojus, kad būtų įvykdyti pakte išdėstyti įsipareigojimai. Aukščiausiojo lygio susitikime WHPA kartu atstovavo Dr. Cipriano ir Pasaulio medikų asociacijos prezidentas Dr. Lujain Alqodmani. WHPA pareiškime pažymima, kad Pakte „pripažįstamas esminis sveikatos vaidmuo sprendžiant skurdo, nelygybės ir aplinkos pokyčių problemas, nors apgailestaujama, kad, atsižvelgiant į pagrindinį sveikatos vaidmenį, jis nėra labiau akcentuojamas“.


Dr. Cipriano komentavo: „Ateities paktas yra svarbus žingsnis link ryžtingo ir kolektyvinio požiūrio, kurio reikia siekiant spręsti didžiulius pasaulinius iššūkius, su kuriais susiduriame. Tačiau, kad pakto įsipareigojimai taptų realybe, dabar reikia, kad pasaulio lyderiai imtųsi ryžtingų ir vieningų veiksmų, kad būtų išspręsta didelio sveikatos priežiūros darbuotojų trūkumo problema ir finansuojama tvari ir teisinga sveikatos priežiūros darbo jėga, nes tai yra kelias į visiems prieinamą sveikatos priežiūrą.“


UHC, „Viena sveikata“ ir kovos su antimikrobiniu atsparumu


ICN prezidentė dalyvavo rugsėjo 26 d. vykusiame aukšto lygio susitikime dėl atsparumo antimikrobinėms medžiagoms (AMR), kuriame JT Generalinė Asamblėja patvirtino politinę deklaraciją, kurioje nustatyti tikslai ir veiksmai, kaip iki 2030 m. 10 proc. sumažinti nereikalingų mirčių, susijusių su AMR, skaičių kasmet. Anksčiau, per šių metų pradžioje vykusį parengiamąjį daugiašalį suinteresuotųjų šalių posėdį, daktaras Cipriano pažymėjo, kad „atsparumo antimikrobinėms medžiagoms problemos negali būti sprendžiamos atskirai nuo visuotinės sveikatos apsaugos“, ir paragino JT vadovus investuoti į pirminę sveikatos priežiūrą, kuri būtų „vienos sveikatos“ atsako, vienijančio žmonių, gyvūnų, žemės ūkio ir augalų sektorius, dalis. JT Generalinės Asamblėjos posėdyje kalbėjusieji pabrėžė didžiulį pasaulinį AMR poveikį, dėl kurio kasmet miršta 1,3 mln. žmonių, o PSO generalinis direktorius daktaras Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas pabrėžė, kad didžiausia našta tenka mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šalims. Kiti kalbėtojai pabrėžė klimato kaitos vaidmenį didinant antimikrobinį atsparumą ir atkreipė dėmesį į neproporcingai didelį poveikį moterims, kurios sudaro 70 proc. sveikatos priežiūros darbuotojų, įskaitant daugumą slaugytojų. ICN matė ir palaikė griežtus raginimus stiprinti sveikatos sistemas, finansuoti nacionalinius veiksmų planus, gerinti duomenų rinkimą ir skatinti tarpsektorinį bendradarbiavimą žmonių ir gyvūnų sveikatos, atliekų tvarkymo, vandens ir sanitarijos srityse, kad būtų veiksmingai sprendžiama ši sudėtinga problema.


ICN delegacija taip pat dalyvavo Pasaulio medikų asociacijos (WMA) ir Tarptautinio antimikrobinio atsparumo sprendimų centro (ICARS) renginyje „Nuo politikos prie veiksmų: Jame WMA prezidentas pabrėžė itin svarbų sveikatos priežiūros specialistų, kaip gydytojų, švietėjų ir politikos šalininkų, vaidmenį.


ICN prezidentė, kuri yra viena iš UHC2030 pirmininkų, padėjo surengti metinį UHC draugų ministrų susitikimą, kuriame daugiausia dėmesio skirta tikslingai politikai ir pasaulinio tarptautinio finansavimo restruktūrizavimui. Dr. Cipriano pastabose pažymėjo, kad šis renginys buvo svarbi proga „pasidžiaugti mūsų bendru įsipareigojimu siekti visuotinės sveikatos apsaugos ir išnagrinėti, kaip, pasitelkiant finansinę apsaugą, galime užtikrinti teisingą sveikatos paslaugų prieinamumą“. Grupė buvo paraginta įsitraukti į UHC dienos kampaniją, kad būtų paspartinta pažanga siekiant UHC iki 2030 m.


Dr. Cipriano taip pat dalyvavo renginyje, skirtame Lusakos darbotvarkei, kuri buvo pristatyta 2023 m. UHC dieną kaip pasaulinių sveikatos iniciatyvų (SPI) ir platesnės sveikatos ekosistemos koordinuotų veiksmų pagrindas, siekiant spręsti besikeičiančių sveikatos poreikių, finansavimo ir valdymo klausimus, kad būtų pasiektas UHC.


Reagavimas į konfliktus ir pasaulinės taikos pastangos


ICN delegacija taip pat dalyvavo posėdžiuose, skirtuose taikos stiprinimui ir konfliktų sprendimui. ICN tiki, kad taika ir sveikata yra glaudžiai susijusios, ir vykdo keletą iniciatyvų, kuriomis siekiama skatinti humanitarinę pagalbą konfliktų zonose, remti slaugytojus per kampaniją #NursesforPeace ir propaguoti slaugos indėlį į taikią ir sveiką visuomenę. Šių metų pradžioje Dr. Cipriano parašė laišką Jungtinių Tautų (JT) generaliniam sekretoriui, kuriame ragino imtis tvirtų ir ryžtingų veiksmų, kad būtų sustabdyti vis dažnesni neteisėti išpuoliai prieš slaugytojus ir sveikatos priežiūros įstaigas, kuriuos stebime karo zonose visame pasaulyje. JT Generalinėje Asamblėjoje ICN prezidentas dalyvavo aukšto lygio dialoge „Ateities viršūnių susitikime“ dėl daugiašališkumo stiprinimo siekiant tarptautinės taikos ir saugumo, kur diskusijose buvo dar kartą patvirtinta tarptautinės teisės laikymosi konfliktų metu svarba ir pabrėžta būtinybė pasaulines institucijas padaryti reprezentatyvesnes ir geriau reaguojančias į sudėtingus šiuolaikinius geopolitinius iššūkius.


ICN taip pat dalyvavo rugsėjo 26 d. vykusiame aukšto lygio susitikime, skirtame Tarptautinei visiško branduolinių ginklų likvidavimo dienai paminėti, kuriame generalinis sekretorius A. Guterresas įspėjo, kad branduolinių ginklų grėsmė dar niekada nebuvo tokia didelė, ir paragino skubiai nusiginkluoti, kad būtų užtikrintas pasaulinis saugumas ir taika.


Kovos su klimato kaita ir skaitmeninė sveikata


ICN pasisakė už slaugą keliuose Niujorko klimato savaitės renginiuose. Dr. Cipriano kalbėjo pirmajame tokio pobūdžio renginyje „Sveikatos sistemos įgyvendina klimato kaitos veiksmus“, kurį organizavo Jeilio klimato kaitos ir sveikatos centras ir Niujorko medicinos akademija. Jos pranešimas buvo skirtas sveikatos sistemos pasirengimo ir atsparumo politikai bei klimato kaitos veiksmų svarbai gerovės ir prasmės darbe veiksmų planuose. Dr. Gill Adynski pasakė įžanginį žodį Slaugytojų už sveiką aplinką aljanso (ANHE) renginyje „Klimato veiksmai sveikatos labui: Sveikatos sektoriaus sprendimai“ renginį, kuriame pabrėžė esminį slaugytojų vaidmenį reaguojant į klimato kaitą ir vykdant jos prevenciją. ICN delegacija taip pat dalyvavo sveikatos ir klimato sesijose, kurias surengė tokios organizacijos kaip Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), „Sveikatos priežiūra be žalos“ ir Pasaulio banko investicijų į klimato kaitą fondai.


Skaitmeninė sveikata buvo dar viena svarbi ICN veiklos sritis. Dr. Cipriano kalbėjo įvairiuose 4-ojo Skaitmeninės sveikatos simpoziumo renginiuose, įskaitant vadovų diskusiją apie pasaulinę sveikatos būklę, kurioje ji pabrėžė, kad slaugytojai gali paspartinti pirminės sveikatos priežiūros intervencijas, skatinančias prieinamų sveikatos paslaugų prieinamumą, ir paragino imtis veiksmų, kad būtų panaikinta „skaitmeninė atskirtis“, dėl kurios daugelis negali naudotis skaitmeninės sveikatos priežiūros privalumais. Ji taip pat sakė pastabas skaitmeninės sveikatos simpoziumo renginyje, skirtame naujos Slaugos mokyklos atidarymui Maynooth universitete (Airija). Be to, ICN delegacija dalyvavo aukšto lygio PSO sesijoje, kurioje buvo nagrinėjamos skaitmeninės technologijos neužkrečiamųjų ligų valdymui, taip pat Vakcinų aljanso „Gavi“ surengtoje sesijoje, kurioje buvo pabrėžtas skaitmeninių priemonių potencialas siekiant pagerinti skiepijimo pastangas mažai aprėptuose regionuose.


ICN delegacija taip pat dalyvavo keliuose Foreign Policy (FP) Pasaulio sveikatos forumo renginiuose, kuriuose dalyvauja aukšto lygio vadovai, politikos formuotojai, pramonės ekspertai ir pilietinė visuomenė, siekdami, kad svarbiausios sveikatos įžvalgos virstų veiksmais. Diskusijose, kuriose daugiausia dėmesio skirta klimato ir sveikatos sąsajoms, PSO generalinis direktorius pabrėžė, kad veiksmai klimato srityje taip pat yra sveikatos saugumo ir gynybos veiksmai.


ICN taip pat dalyvavo keliuose kituose svarbiuose renginiuose, įskaitant Pandemijos veiksmų tinklo sesiją, kurioje daugiausia dėmesio skirta pandemijų, konfliktų ir klimato kaitos, kaip tarpusavyje susijusių pasaulinių sveikatos krizių, problemoms spręsti, taip pat renginiuose apie pasaulinę sveikatos lygybę ir sveikatos priežiūros darbuotojus, kuriuos surengė Motinos, naujagimio ir vaiko sveikatos partnerystė (PMNCH) ir „Seed Global Health“.


Per JT Generalinę asamblėją ICN palaikė ryšius su partneriais ir sąjungininkais, įskaitant JT poveikio sveikatai koaliciją, nevyriausybinių organizacijų, palaikančių konsultacinius santykius su Jungtinėmis Tautomis, konferenciją (CoNGO), šalies lygmens UHC propagavimo grupes ir kolegas slaugytojų lyderius.


ICN prezidentė svarstė: „JT Generalinė Asamblėja ir istorinis aukščiausiojo lygio susitikimas dėl ateities buvo labai svarbi proga ICN aukščiausiu lygiu ginti slaugos ir sveikatos apsaugos interesus, nes dalyvavome svarbiose diskusijose įvairiomis temomis - nuo atsparumo antimikrobinėms medžiagoms ir visuotinio sveikatos draudimo iki veiksmų klimato srityje, skaitmeninės sveikatos transformacijos ir konfliktų sprendimo. Slaugytojai, kaip didžiausia sveikatos priežiūros darbo jėga, dirbanti pirminės sveikatos priežiūros srityje, yra labai svarbūs sprendžiant visus šiuos klausimus. Dabar atėjo laikas JT vadovams paversti Ateities paktą ir JT Generalinės Asamblėjos metu prisiimtus įsipareigojimus konkrečiais veiksmais - finansuoti reformas, kad būtų pasiekti darnaus vystymosi tikslai, ir investuoti į sveikatos priežiūros sistemas bei sveikatos priežiūros darbuotojus. ICN ir pasaulio slaugytojų bendruomenė yra pasirengusi toliau siekti mūsų bendrų tikslų - sveikatos, teisingumo ir taikos visiems.“

5 views

Comentarios


bottom of page