Asiliepusios į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kvietimą ir užsitikrinusios finansavimą, per artimiausius 5-erius metus savivaldybės įvairiomis formomis pritrauks beveik 1,5 tūkstančio medikų į vietos gydymo įstaigas. Tam bus panaudota apie 17 milijonų eurų investicijų iš Europos socialinio fondo+ ir bendrojo finansavimo lėšų.
„Per artimiausius penkerius metus šalies savivaldybės sulauks realios pagalbos pritraukiant ir išlaikant medikus – priemonė prisidės net prie beveik pusantro tūkstančio įvairių specializacijų specialistų motyvavimo rinktis darbą konkrečioje gydymo įstaigoje ar savivaldybėje. Tokia priemonė taikoma pirmą kartą. Reikia pasakyt ir kitą. Nors viešojoje erdvėje dažnai nuskamba medikų trūkumo, ypač regionuose, naratyvas, deja, iš kvietimo rezultatų matome, kad ne visas potencialas buvo išnaudotas. Finansinės galimybės suteikė progą pritraukti bent trečdaliu daugiau medikų, tad aktyvioms savivaldybėms bus suteikta papildomų galimybių“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas.
Teikti paraiškas sveikatos priežiūros specialistams pritraukti ir išlaikyti buvo pakviestos visos 60 Lietuvos savivaldybių. 53 jų atsiliepė ir pasinaudojusios galimybe galės papildyti reikalingas medikų gretas.
Iš viso tokiu būdu numatoma pritraukti apie 1500 sveikatos priežiūros specialistų, iš jų per 920 bendrosios praktikos slaugytojų, arti 150 šeimos gydytojų, per 130 slaugytojų padėjėjų, apie 70 išplėstinės praktikos slaugytojų.
Kaip atkreipia dėmesį SAM Sveikatos sistemos žmogiškųjų išteklių politikos skyriaus vedėja Diana Smaliukaitė, siekdamos į savo gydymo įstaigas pritraukti medikų, šalies savivaldybės galėjo pretenduoti į finansavimą įvairioms veikloms. „Pati populiariausia tapo studijų, rengiančių bendrosios praktikos slaugytojus, finansavimas. Tokiu būdu numatoma pritraukti daugiau kaip 600 būsimų medikų“, – pristato ji.
Dar apie 320 būsimų bendrosios praktikos slaugytojų planuojama pritraukti per stipendijų mokėjimą studentams. Per stipendijas mokiniams, besimokantiems slaugytojo padėjėjo modulinėje profesinio mokymo programoje, numatoma prisitraukti papildomai daugiau kaip 100.
Taip pat tarp populiarių finansuotinų veiklų – darbo užmokesčio priedų mokėjimas gydytojams rezidentams, studijuojantiems šeimos medicinos rezidentūros studijų programoje (apie 75 medikai), šeimos medicinos rezidentūros studijų kainos apmokėjimas (planuojama pritraukti apie 65 asmenis), stipendijos išplėstinės praktikos slaugos studentams (iš viso apie 46).
Iš viso kvietimui skirta bendra finansavimo suma siekė beveik 23 mln. eurų, vienam projektui įgyvendinti numatyta iki 383 tūkst. eurų suma.
Tarp į kvietimą neatsiliepusių savivaldybių – Kalvarijos, Kauno rajono, Kazlų rūdos, Neringos, Radviliškio rajono, Rietavo, Zarasų rajono savivaldybės.
Savivaldybės kviečiamos sekti informaciją ir ateityje aktyviai naudotis galimybėmis mažinti medikų trūkumą savo gydymo įstaigose.
SAM primena, kad jos renkamais duomenimis sveikatos priežiūros įstaigose 2024 m. III ketv. iš viso trūko 450 sveikatos priežiūros specialistų (316 gydytojų (iš jų 43 šeimos gydytojų), 70 slaugytojų ir 64 kitų sveikatos priežiūros specialistų). Valstybės kontrolės pernai atliktos apklausos duomenimis, kiek daugiau nei trečdalis gydymo įstaigų nurodė, kad joms trūksta slaugytojų arba slaugytojo padėjėjų.
Todėl išanalizavusi esamą situaciją, SAM parengė ir įgyvendina veiksmų planą, kuris padės mažinti sveikatos priežiūros specialistų netolygų pasiskirstymą nacionaliniu mastu ir mažinti tam tikrų profesinių kvalifikacijų ir specializacijų sveikatos priežiūros specialistų trūkumą. Veiksmų planas numato sveikatos priežiūros specialistų trūkumo, rengimo, pasiskirstymo ir pritraukimo stebėsenos vykdymą, sveikatos priežiūros specialistų prognozavimo ir planavimo tobulinimą, priemones sveikatos priežiūros specialistų įgalinimui, pritraukimui ir išlaikymui.
SAM Komunikacijos skyrius
Comments